• Bezpłatne porady dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

          • W kwietniu 2021 roku powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej  i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży  I poziomu referencyjnego. Ośrodek świadczy swoje usługi w ramach NFZ. 

            Od początku tego roku w Polsce rozwijany jest nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest specjalistyczne wsparcie  pacjentów dziecięcych i młodzieżowych w ich najbliższym środowisku, aby móc rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów. Nowy model przewiduje podział  ośrodków udzielających pomocy  na trzy poziomy referencyjności.

            I poziom referencyjności stanowią środowiskowe poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne.  Takim właśnie miejscem jest  ośrodek  w Czerwionce-Leszczynach, Wodzisławiu Śl. i Raciborzu. Naszym założeniem i misją jest być bliżej pacjenta, który wymaga wsparcia, kontaktu z nim na poziomie szkoły jak i środowiska domowego.

            Koncepcja psychologicznej opieki środowiskowej od lat rozwijana jest na zachodzie Europy i opiera się na potrzebie otoczenia pacjenta opieką w najważniejszych dla niego obszarach funkcjonowania (szkoły i domu).

            Dwa kolejne poziomy referencyjności to ośrodki, które świadczą specjalistyczną pomoc z zakresu psychiatrii dziecięcej (porady lekarzy psychiatrów, psychiatryczne leczenie ambulatoryjne i szpitalne).

            Jak działa ośrodek?

            Porady mogą być realizowane telefonicznie i/lub online. Ośrodek udziela świadczeń poniedziałek – piątek.

            Kto znajdzie tu pomoc?

            W naszym ośrodku znajdą bezpłatną pomoc dzieci poniżej 7 r.ż. oraz dzieci i młodzież objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych a także ich rodziny lub opiekunowie prawni.  O pomoc mogą ubiegać się dzieci i młodzież borykający się  z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi, które nie wymagają opieki psychiatry dzieci i młodzieży.

            Co oferuje ośrodek?

            Nasz ośrodek oferuje szereg działań indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Udzielamy porad:

            • psychologiczno-diagnostycznych, których celem jest diagnostyka (problemu, osobowości, procesów poznawczych, dyspozycji psychicznych), obejmująca badanie, z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi psychologicznych, niezbędne konsultacje specjalistyczne, zakończona ustaleniem diagnozy (w tym w uzasadnionych przypadkach diagnozy psychologicznej) i planu terapeutycznego.
            • psychologicznych stanowiących element wdrożonego planu leczenia, obejmująca pomoc psychologiczną oraz niezbędne dodatkowe i kontrolne badania psychologiczne

            Ponadto oferujemy:

            • sesje psychoterapii indywidualnej – sesja z jednym pacjentem, stanowiąca element planu leczenia, prowadzona według określonej metody przez psychoterapeutę (lub osobę w trakcie szkolenia)
            • sesje psychoterapii rodzinnej – sesja z rodziną pacjenta (niezależnie od liczby osób), stanowiąca element planu leczenia, prowadzona wg określonej metody przez psychoterapeutów (lub osoby w trakcie szkolenia).
            • sesje psychoterapii grupowej – sesja z grupą 6-12 pacjentów (niezależnie od liczby osób), stanowiąca element planu leczenia, prowadzona wg określonej metody przez psychoterapeutów (lub osoby w trakcie szkolenia).
            • sesje wsparcia psychospołecznego – oddziaływanie psychospołeczne dla dwóch lub więcej osób, kierowane do pacjentów, ich rodzin lub innych osób stanowiących oparcie społeczne pacjenta, przeprowadzane przez terapeutę.

            Wizyty domowe – nowość!

            Nowością modelu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są wizyty domowe, które w ramach naszego ośrodka obejmą:

            • porady diagnostyczne,
            • porady terapeutyczne,
            • porady psychologiczne.

            Wszystkie porady będą udzielane w miejscu przebywania pacjenta przez terapeutów z doświadczeniem w pracy środowiskowej.

            Nasza kadra

            Nasza kadra to wykwalifikowani i doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą psychologowie, psychoterapeuci. W naszym zespole pracują również terapeuci środowiskowi, którzy wspierają pacjentów i ich rodziny w ich środowisku (domowym, szkolnym). Nasza kadra czerpie wiedzę w czasie specjalistycznych szkoleń w Polsce i zagranicą.

            Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty!


            tel.: 512 977 378 - Czerwionka-Leszczyny, ul. 3 Maja 45A,

            tel.: 512-976-903 - Racibórz, ul. Mickiewicza 10a,

            tel.: 512-977-093 – Wodzisław Śl., ul. Świętego Wawrzyńca 3a.

             

                        Sytuacja pandemii, lockdownu, czy zdalnie prowadzonych lekcji skutkuje licznymi, psychicznie obciążającymi następstwami. Absencja na zajęciach jest większa, czy to z powodu lęku społecznego, lęku przed wymiotami, przed wydajnością, przed wczesnym wstawaniem... Skarżą się rodzice, nauczyciele, dzieci i młodzież, lęki są wyzwaniem dla jednostki, a także dla rodzin i szkół.            Dzieci skarżą się na uciążliwe problemy powiązane ze snem, nocą i ciemnościami, jak: trudności z samodzielnym spaniem we własnym łóżku (a nie z rodzicami), lęk przed koszmarami sennymi, przed budzeniem się w nocy, czy samodzielnym chodzeniem do toalety. Objawy często związane są z antycypowanymi niepowodzeniami szkolnymi: lęk przed egzaminami, przed odpowiedziami, czy przed uczestniczeniem w zajęciach. Symptomy te można przezwyciężyć różnymi metodami.

                        Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży przygotował dla dzieci i młodzieży propozycję udziału w bezpłatnych zajęciach i warsztatach w nowym roku szkolny 2021-2022. 

            Szczegóły w zakładce Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

             

          • Dobra karma wraca

          • 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To doskonała okazja, by wspomóc nasze wodzisławskie Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. W tym celu Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych stowarzyszenia.

             

            Karmę można dostarczać do siedziby CASu przez cały październik w następujących godzinach:

            - poniedziałek, wtorek, środa: 8:00 - 16:00,

            - czwartek: 8:00 – 18:00,

            - piątek: 8:00 – 14:00. 

             

            Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My w Wodzisławiu Śląskim jest grupą wspaniałych osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcają każdą wolną chwilę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. Poprzez szereg działań starają się odmienić ich los na lepszy:

             

            - codziennie opiekują się zwierzętami w przytulisku,

            - koordynują domy tymczasowe,

            - szukają ich właścicieli, w ostateczności nowych domów,

            - resocjalizują zwierzęta, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

             

            Oprócz działań doraźnych wolontariusze zajmują się również szeroko pojętą profilaktyką, poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

             

            Jak pomóc?

            Najważniejszą potrzebą jest właściwa karma. Jej jakość jest istotna, bowiem do przytuliska nierzadko trafiają zwierzęta, które miały kiepskie życie, będące w złym stanie fizycznym, wycieńczone.

            – Chciałbym zaapelować, jeśli ktoś chce nam i psiakom zrobić prezent to nie musi kupować w markecie ogromnych worów karmy. Zdecydowanie lepiej będzie, gdyby te środki, które zostawiłby w markecie przeznaczy na zakup woreczka karmy na wagę w sklepie zoologicznym. Będzie to karma bardzo pożywna i jakościowo dobra – mocno podkreśla wolontariusz.

            Zostań wolontariuszem

            Pomoc bezdomnym zwierzętom to nie tylko ich adopcja. Bardzo ważna jest codzienna opieka nad psami i kotami znajdującymi się w przytulisku. Podawanie jedzenia, wymiana wody, sprzątanie kojców, spacery a przede wszystkim poświęcenie uwagi zwierzętom to nieodłączna część życia wolontariusza. Ty decydujesz ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzętom i w jaki sposób chcesz im pomagać.

            Zostań opiekunem tymczasowym

            Część zwierząt nie radzi sobie z różnych powodów w warunkach przytuliskowych. Spowodowane może to być ich psychiką, wiekiem lub wieloma innymi czynnikami. Takie zwierzęta szukają wówczas tymczasowego opiekuna, który przyjmie je do momentu znalezienia nowego właściciela. Tymczasowy opiekun ma za zadanie dbanie o zwierzaka i podstawową opiekę nad nim. Koszty związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem są pokrywane przez stowarzyszenie.

            Znalazłeś psa lub kota?

            Codziennie rozgrywają się ciche dramaty. Jeśli widzisz zwierzę pozbawione opieki właściciela, nie bądź obojętny. Twoja reakcja może pomóc mu uzyskać niezbędną pomoc. Zadzwoń na Straż Miejską pod numer 986, a następnie opisz dokładnie w jakim stanie jest zwierzę i gdzie przebywa. Dzięki temu zwierzę trafi do przytuliska, gdzie uzyska pomoc i być może odnajdzie właściciela.

            Zgubiłeś psa lub kota?

            Twój pupil zaginął? W pierwszej kolejności odwiedź przytulisko. Możesz również wejść na stronę https://bit.ly/3aCIquH, gdzie na bieżąco są zdjęcia znajdujących się tam zwierząt. Jeśli mimo wszystko zwierzę nie przebywa w przytulisku, skontaktuj się z wolontariuszami. Zamieszczą na stronie zdjęcie pupila oraz informacje.

            Wolontariusze zachęcają też nieustannie do świadomej adopcji. Można także wesprzeć działalność przytuliska przekazując 1 proc. podatku:

            Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My

            ul. Marklowicka 21

            44 – 300 Wodzisław Śląski.

             

            ING Bank Śląski 33 1050 1403 1000 0090 3035 5474

            KRS 0000505411.

             

            Chcesz zostać wolontariuszem? Zadzwoń pod numer: 605 109 891.

            Chcesz zostać opiekunem tymczasowym? Zadzwoń: 721 042 948.

             

            Wolontariusze wodzisławskiego przytuliska to ludzie o ogromnych sercach, którzy robią wszystko, by poprawić los zwierząt żyjących obok nich.

             

             

             

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 28 w Wodzisławiu Śląskim, ul. Mieszka 10
        • 733 883 283
        • ulica Mieszka 10 44-300 Wodzisław Śląski 44-300 Wodzisław Śląski Poland
        • NIP: 6472488992
    • Galeria zdjęć

        brak danych