• Turniej minisiatkówki dziewcząt

• W piątek 19.11.2022R. w Szkole Podstawowej nr 28 w Wodzisławiu Śląskim odbył się turniej mini siatkówki dziewcząt rocznika 2010 i młodsze z okazji Święta Niepodległości.

Turniej otworzył Dyrektor szkoły Leszek Wróbel życząc wszystkim uczennicom wspaniałej sportowej walki oraz sukcesów.

W rywalizacji wzięło udział 36 zawodniczek z całego powiatu wodzisławskiego. Rozegrano aż 48 meczy. Był to największy turniej jaki do tej pory został zorganizowany. Rywalizacja była bardzo zacięta do samego końca turnieju. Nasza najlepsza para zajęła piąte miejsce, pozostałe miejsca to dziewiąte i piętnaste.

Dziewczęta mimo swojego młodego wieku dzielnie walczyły rywalizując z koleżankami z Kadry Śląska oraz Reprezentantce Polski Wiktorii Rogozińskiej.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy sportowej: Kalina Sitek, Maja Gajda, Amelia Brzykcy, Laura Wala, Emilia Łyczko, Paulina Kuś, Natasza Demel, Michalina Pokorny, Amelia Matyjak. Dziewczęta do zawodów przygotowywał Mariusz Lechowicz.

Sponsorami turnieju byli: Miasto Wodzisław Śląski, Duda Sport, Seyda Designe, KOM Karol Kozikowski.

Turniej prowadził i czuwał nad prawidłowym jego przebiegiem Mariusz Lechowicz.

• Tydzień Edukacji Globalnej

• W listopadzie w ramach przedmiotów przyrodniczych uczniowie klas IV – VIII aktywnie
            brali udział w Tygodniu Edukacji Globalnej, w tym roku pod hasłem ,,Solidarnie ponad
            granicami”.

W pierwszej kolejności poznali  fakty dotyczące kryzysu klimatycznego i jego skutków.
            Wykorzystali dostępne w Internecie materiały, prezentacje multimedialne, filmy na temat
            zagrożeń wzrostu temperatury, spalania paliw kopalnych wykorzystywanych do produkcji
            energii elektrycznej, transportu i przemysłu, które powodują wzrost globalnego ocieplenia.
            Dowiedzieli się, że skutki tego zjawiska są odczuwane na całym świecie, ponieważ coraz
            częściej występują  gwałtowne burze, ulewy, wichury, dotykają nas powodzie lub fale
            upałów, podnosi się poziom wód mórz i oceanów. Wzrost temperatury niesie ryzyko
            związane z długotrwałymi, nieodwracalnymi zmianami dla ekosystemów oraz nasilenie się
            występowania zjawisk ekstremalnych, dlatego najwyższy czas zadbać o naszą przyszłość,
            wykorzystywać alternatywne źródła energii, sadzić drzewa. Wszyscy solidarnie ponad
            granicami powinniśmy zmniejszać swój ślad węglowy.

Uczniowie, pracując w grupach metodą Mind Mappingu tworzyli prace na temat: ,,Moje
            małe kroki do poprawy klimatu” , ,"Jak mogę zmniejszyć ślad węglowy?” oraz zasady, jakie
            powinniśmy stosować w trosce o środowisko.

Małgorzata Antończak