• Wystawy - Stan wojenny

• 17.11.2021 21:55
          • Uczniowie klasy piatej i siódmej zobaczyli wystawy udostępnione na stronie IPN - „Stan wojenny 1981–1983” oraz „Czas apokalipsy .Stan wojenny 1981-1983”.
          • Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich

• 16.11.2021 20:53
          • Uczniowie klas piątej i siódmej wzięli udział w konkursie literackim - Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich. Uczniowie mieli okazję porozmawiać ze swoimi bliskimi o wydarzeniach stanu wojennego. Na bazie wspomnień powstały ciekawe prace. Czekamy na wyniki konkursu.

• „Nie zabierajcie mamy”

• 01.11.2021 22:05
          • Pod koniec października 2021 roku w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”, w klasach piątej i siódmej został wyświetlony film dokumentalny pt: „Nie zabierajcie mamy”. Przedstawia on nieopowiedziane do tej pory historie działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.). Ponadto umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły na ich dalsze życie . Uczniowie mieli okazję poznać funkcjonowanie systemu totalitarnego. Film powstał dzięki dofinansowaniu z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.
          • Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „ Solidarność”.

• 01.11.2021 22:00
          • W dniu 19 października odbył się kolejny wykład w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”
            Temat: Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „ Solidarność”. W wykładzie wzięli udział:
            dr ANDZREJ SZNAJDER – Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach
            EUGENIUSZ KARASINSKI – współorganizator strajku w Katowickim Przedsiębiorstwie Gospodarki Maszynami Budownictwa Miejskiego w Gliwicach, po wybuchu stanu wojennego zajmował się drukowaniem i kolportażem ulotek, internowany
            Prof. GRZEGORZ OPALA – w NSZZ Solidarność od 1980, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się organizowaniem pomocy dla represjonowanych, w tym opieki nad rannymi górnikami z KWK „Wujek”, przewiezionymi do Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Był jednym z twórców Duszpasterstwa Akademickiego Pracowników Nauki oraz kierownikiem sekcji lekarskiej przy Biskupim Komitecie Pomocy Internowanym i Uwięzionymi
            ANDRZEJ ROZPŁOCHOWSKI – współorganizator strajku na Hucie Katowice, sygnatariusz Porozumień katowickich, zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. Internowany 13 grudnia 1981 roku a następnie przetrzymywany bez wyroku do 1984 roku. Zmuszony do emigracji w 1988 roku.
            KRZYSZTOF PLUSZCZYK – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, 13 grudnia 1981 uczestnik strajku na Kopalni Wujek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 roku.
            FRANCISZEK NORAS – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, brał czynny udział w organizowaniu pomocy materialnej i żywnościowej dla górników, którzy w dniach 15-24 XII 1981 r. prowadzili podziemny strajk okupacyjny na kopalni Ziemowit, internowany. Udział w wykładzie wzięły p. Barbara Bielawska oraz p. Dagmara Grela

•  „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”
          • „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”

• 01.11.2021 21:58
          • W dniu 12 października odbył się wykład w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”
            Temat: „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”. Wykład prowadził dr Jarosław Neja, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach; w swych badaniach podejmuje m.in. problematykę opozycji i oporu społecznego w PRL, „polskich miesięcy” w ujęciu regionalnym, historii śląsko-dąbrowskich struktur NSZZ „Solidarność”; Udział w wykładzie wzięli p. Barbara Bielawska oraz p. Dagmara Grela.