BohaterON
- BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa projektu sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Przystąpiliśmy do akcji BohaterON po raz trzeci. Na adres Fundacji Sensoria wysłaliśmy najładniejsze kartki z podziękowaniami dla Powstańców Warszawskich wykonane przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie z klasy pierwszej zobaczyli Niebajkę o Powstaniu Warszawskim , została przeprowadzona lekcja wg zamieszczonego scenariusza, dzieci wykonały też myszki- pacynki z papieru, które posłużyły do odegrania scenek na temat rozwiązywania konfliktów. W klasach czwartych i piątej dzieci wysłuchały słuchowisko " Mały" roznosiciel nadziei i przeprowadzono lekcję wg zamieszczonego scenariusza na stronie BohaterON. W klasie siódmej na kanale „Co za historia” uczniowie wysłuchali informacji o Powstaniu Warszawskim, wykonali infografiki na temat tego wydarzenia. To były ciekawe lekcje o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach.
“Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”
We wrześniu tego roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu “Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”. Głównym celem projektu jest przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach projektu uczniowie będą realizować zadania, które nawiązują do tego tragicznego wydarzenia. Szczegóły na stronie: pamiec81.pl
Relację z realizacji zadań można znaleźć w zakładce O NAS - INNOWACJE I PROJEKTY
Bezpłatne porady dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
W kwietniu 2021 roku powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I poziomu referencyjnego. Ośrodek świadczy swoje usługi w ramach NFZ.
Od początku tego roku w Polsce rozwijany jest nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest specjalistyczne wsparcie pacjentów dziecięcych i młodzieżowych w ich najbliższym środowisku, aby móc rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów. Nowy model przewiduje podział ośrodków udzielających pomocy na trzy poziomy referencyjności.
I poziom referencyjności stanowią środowiskowe poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne. Takim właśnie miejscem jest ośrodek w Czerwionce-Leszczynach, Wodzisławiu Śl. i Raciborzu. Naszym założeniem i misją jest być bliżej pacjenta, który wymaga wsparcia, kontaktu z nim na poziomie szkoły jak i środowiska domowego.
Koncepcja psychologicznej opieki środowiskowej od lat rozwijana jest na zachodzie Europy i opiera się na potrzebie otoczenia pacjenta opieką w najważniejszych dla niego obszarach funkcjonowania (szkoły i domu).
Dwa kolejne poziomy referencyjności to ośrodki, które świadczą specjalistyczną pomoc z zakresu psychiatrii dziecięcej (porady lekarzy psychiatrów, psychiatryczne leczenie ambulatoryjne i szpitalne).
Jak działa ośrodek?
Porady mogą być realizowane telefonicznie i/lub online. Ośrodek udziela świadczeń poniedziałek – piątek.
Kto znajdzie tu pomoc?
W naszym ośrodku znajdą bezpłatną pomoc dzieci poniżej 7 r.ż. oraz dzieci i młodzież objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. O pomoc mogą ubiegać się dzieci i młodzież borykający się z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi, które nie wymagają opieki psychiatry dzieci i młodzieży.
Co oferuje ośrodek?
Nasz ośrodek oferuje szereg działań indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Udzielamy porad:
- psychologiczno-diagnostycznych, których celem jest diagnostyka (problemu, osobowości, procesów poznawczych, dyspozycji psychicznych), obejmująca badanie, z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi psychologicznych, niezbędne konsultacje specjalistyczne, zakończona ustaleniem diagnozy (w tym w uzasadnionych przypadkach diagnozy psychologicznej) i planu terapeutycznego.
- psychologicznych stanowiących element wdrożonego planu leczenia, obejmująca pomoc psychologiczną oraz niezbędne dodatkowe i kontrolne badania psychologiczne
Ponadto oferujemy:
- sesje psychoterapii indywidualnej – sesja z jednym pacjentem, stanowiąca element planu leczenia, prowadzona według określonej metody przez psychoterapeutę (lub osobę w trakcie szkolenia)
- sesje psychoterapii rodzinnej – sesja z rodziną pacjenta (niezależnie od liczby osób), stanowiąca element planu leczenia, prowadzona wg określonej metody przez psychoterapeutów (lub osoby w trakcie szkolenia).
- sesje psychoterapii grupowej – sesja z grupą 6-12 pacjentów (niezależnie od liczby osób), stanowiąca element planu leczenia, prowadzona wg określonej metody przez psychoterapeutów (lub osoby w trakcie szkolenia).
- sesje wsparcia psychospołecznego – oddziaływanie psychospołeczne dla dwóch lub więcej osób, kierowane do pacjentów, ich rodzin lub innych osób stanowiących oparcie społeczne pacjenta, przeprowadzane przez terapeutę.
Wizyty domowe – nowość!
Nowością modelu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są wizyty domowe, które w ramach naszego ośrodka obejmą:
- porady diagnostyczne,
- porady terapeutyczne,
- porady psychologiczne.
Wszystkie porady będą udzielane w miejscu przebywania pacjenta przez terapeutów z doświadczeniem w pracy środowiskowej.
Nasza kadra
Nasza kadra to wykwalifikowani i doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą psychologowie, psychoterapeuci. W naszym zespole pracują również terapeuci środowiskowi, którzy wspierają pacjentów i ich rodziny w ich środowisku (domowym, szkolnym). Nasza kadra czerpie wiedzę w czasie specjalistycznych szkoleń w Polsce i zagranicą.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty!
tel.: 512 977 378 - Czerwionka-Leszczyny, ul. 3 Maja 45A,tel.: 512-976-903 - Racibórz, ul. Mickiewicza 10a,
tel.: 512-977-093 – Wodzisław Śl., ul. Świętego Wawrzyńca 3a.
Sytuacja pandemii, lockdownu, czy zdalnie prowadzonych lekcji skutkuje licznymi, psychicznie obciążającymi następstwami. Absencja na zajęciach jest większa, czy to z powodu lęku społecznego, lęku przed wymiotami, przed wydajnością, przed wczesnym wstawaniem... Skarżą się rodzice, nauczyciele, dzieci i młodzież, lęki są wyzwaniem dla jednostki, a także dla rodzin i szkół. Dzieci skarżą się na uciążliwe problemy powiązane ze snem, nocą i ciemnościami, jak: trudności z samodzielnym spaniem we własnym łóżku (a nie z rodzicami), lęk przed koszmarami sennymi, przed budzeniem się w nocy, czy samodzielnym chodzeniem do toalety. Objawy często związane są z antycypowanymi niepowodzeniami szkolnymi: lęk przed egzaminami, przed odpowiedziami, czy przed uczestniczeniem w zajęciach. Symptomy te można przezwyciężyć różnymi metodami.
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży przygotował dla dzieci i młodzieży propozycję udziału w bezpłatnych zajęciach i warsztatach w nowym roku szkolny 2021-2022.
Szczegóły w zakładce Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
Dobra karma wraca
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To doskonała okazja, by wspomóc nasze wodzisławskie Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. W tym celu Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych stowarzyszenia.
Karmę można dostarczać do siedziby CASu przez cały październik w następujących godzinach:
- poniedziałek, wtorek, środa: 8:00 - 16:00,
- czwartek: 8:00 – 18:00,
- piątek: 8:00 – 14:00.
Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My w Wodzisławiu Śląskim jest grupą wspaniałych osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcają każdą wolną chwilę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. Poprzez szereg działań starają się odmienić ich los na lepszy:
- codziennie opiekują się zwierzętami w przytulisku,
- koordynują domy tymczasowe,
- szukają ich właścicieli, w ostateczności nowych domów,
- resocjalizują zwierzęta, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.
Oprócz działań doraźnych wolontariusze zajmują się również szeroko pojętą profilaktyką, poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.
Jak pomóc?
Najważniejszą potrzebą jest właściwa karma. Jej jakość jest istotna, bowiem do przytuliska nierzadko trafiają zwierzęta, które miały kiepskie życie, będące w złym stanie fizycznym, wycieńczone.
– Chciałbym zaapelować, jeśli ktoś chce nam i psiakom zrobić prezent to nie musi kupować w markecie ogromnych worów karmy. Zdecydowanie lepiej będzie, gdyby te środki, które zostawiłby w markecie przeznaczy na zakup woreczka karmy na wagę w sklepie zoologicznym. Będzie to karma bardzo pożywna i jakościowo dobra – mocno podkreśla wolontariusz.
Zostań wolontariuszem
Pomoc bezdomnym zwierzętom to nie tylko ich adopcja. Bardzo ważna jest codzienna opieka nad psami i kotami znajdującymi się w przytulisku. Podawanie jedzenia, wymiana wody, sprzątanie kojców, spacery a przede wszystkim poświęcenie uwagi zwierzętom to nieodłączna część życia wolontariusza. Ty decydujesz ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzętom i w jaki sposób chcesz im pomagać.
Zostań opiekunem tymczasowym
Część zwierząt nie radzi sobie z różnych powodów w warunkach przytuliskowych. Spowodowane może to być ich psychiką, wiekiem lub wieloma innymi czynnikami. Takie zwierzęta szukają wówczas tymczasowego opiekuna, który przyjmie je do momentu znalezienia nowego właściciela. Tymczasowy opiekun ma za zadanie dbanie o zwierzaka i podstawową opiekę nad nim. Koszty związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem są pokrywane przez stowarzyszenie.
Znalazłeś psa lub kota?
Codziennie rozgrywają się ciche dramaty. Jeśli widzisz zwierzę pozbawione opieki właściciela, nie bądź obojętny. Twoja reakcja może pomóc mu uzyskać niezbędną pomoc. Zadzwoń na Straż Miejską pod numer 986, a następnie opisz dokładnie w jakim stanie jest zwierzę i gdzie przebywa. Dzięki temu zwierzę trafi do przytuliska, gdzie uzyska pomoc i być może odnajdzie właściciela.
Zgubiłeś psa lub kota?
Twój pupil zaginął? W pierwszej kolejności odwiedź przytulisko. Możesz również wejść na stronę https://bit.ly/3aCIquH, gdzie na bieżąco są zdjęcia znajdujących się tam zwierząt. Jeśli mimo wszystko zwierzę nie przebywa w przytulisku, skontaktuj się z wolontariuszami. Zamieszczą na stronie zdjęcie pupila oraz informacje.
Wolontariusze zachęcają też nieustannie do świadomej adopcji. Można także wesprzeć działalność przytuliska przekazując 1 proc. podatku:
Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My
ul. Marklowicka 21
44 – 300 Wodzisław Śląski.
ING Bank Śląski 33 1050 1403 1000 0090 3035 5474
KRS 0000505411.
Chcesz zostać wolontariuszem? Zadzwoń pod numer: 605 109 891.
Chcesz zostać opiekunem tymczasowym? Zadzwoń: 721 042 948.
Wolontariusze wodzisławskiego przytuliska to ludzie o ogromnych sercach, którzy robią wszystko, by poprawić los zwierząt żyjących obok nich.
Nabór do chóru dziecięcego
Informacja o ubezpieczeniu
Bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów
Pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnienie im adekwatnego wsparcia psychologicznego.
List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022
W liście minister Przemysław Czarnek przedstawił działania Ministerstwa Edukacji i Nauki związane z bezpiecznym powrotem do szkół oraz wsparciem uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Szef MEiN zachęcił także do udziału w nowym przedsięwzięciu „Poznaj Polskę” oraz wyraził nadzieję, że nauka stacjonarna w szkołach będzie trwała nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji.
Pełna treść listu dostępna w poniższym dokumencie:
listministraedukacjiinaukirozpoczecierokuszkolnego20212022.pdf
Procedury bezpieczeństwa
Prosimy o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa mającymi na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej nr 28 w Wodzisławiu Śląskim obowiązującymi od 9 września 2020r. Aktualizacja z dnia 30.08.2021r.
Wyprawka pierwszoklasisty
- pióro na naboje (ze stalówką)
- zmazik
- miękki ołówek 2 szt.
- temperówka dostosowana do kredek/ołówka
- gumka
- nożyczki
- kredki
- pastele oil PENTEL 25szt
- mazaki
- mazak suchościeralny (whiteboard marker)
- farby plakatowe
- kubek do farb (z przykryciem/ blokadą wylania)
- pędzle
- plastelina
- klej w sztyfcie (kilka sztuk)
- klej w tubce „Magic”
- wycinanki
- blok techniczny biały i kolorowy A3
- blok techniczny z kolorowymi kartkami A4
- podkładka pod prace plastyczne
- teczka z gumką
- linijka 20cm
- patyczki do nauki liczenia (mogą być drewniane jak do lodów)
- 2 zeszyty A4: w wąskie linie i w kratkę
- strój sportowy na WF
- buty na przebranie w worku
- ręczniki papierowe w rolce
- paczka chusteczek nawilżanych dla dzieci
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
1. Wszystkie wymienione rzeczy posłużą dzieciom przez dłuższy czas, czasami starczają nawet na całe trzy lata nauki w klasach 1-3.
2. Każde dziecko ma w klasie szafkę, do której schowa swoją wyprawkę.
4. Pióro ze stalówką będzie wprowadzane stopniowo. Prosimy nie kupować długopisów wymazywalnych.
3. Wprowadzamy zeszyty A4, ponieważ w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna "Mój zeszyt jest OK". Więcej informacji TUTAJ. Zeszyty A4 w trzy wąskie linie są powszechnie dostępne.
4. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących stroju na zajęcia sportowe.
5. Prosimy o zapewnienie butów zmiennych, które dziecko jest w stanie samo założyć.
Wspaniałych wakacji!
Bezpieczne wakacje!
List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021
Akcja lato
Ruszyły zapisy na "Akcję Lato" z Wodzisławskim Centrum Kultury.
WCK zaprasza dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat na wakacyjne dopołudniowe warsztaty plastyczne, teatralne, ruchowe i artystyczne. W ramach letniej oferty WCK zaplanowało także cykl "Wakacyjne Kino Dzieci" z wieloma atrakcyjnymi propozycjami filmowymi.
Program letniej oferty WCK wraz z kartą zgłoszeniową i regulaminem można znaleźć na stronie https://wck.wodzislaw-slaski.pl/ruszaja-zapisy-na-akcje-lato-z-wck. Informacji na temat "Akcji Lato" udziela Dział Projektów i Animacji Kulturalnej WCK (tel. 32 455 48 55).
Góra grosza
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła dołączyła się do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza. Zbiórka pieniędzy trwała do 31.05.2021 roku i udało się zebrać 462,18 złotych. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, a w tym tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Elżbieta Skóra i Katarzyna Ratajska
Strategia rozwoju oświaty na lata 2021/2026
Zapraszamy do zapoznania się z projektem strategii rozwoju oświaty na lata 2021/2026:
30.05.Projekt_do_konsultacji.docx
Dzień Mamy
Kochamy nasze Mamy!
Z okazji Dnia Matki nasi uczniowie śpiewali, tańczyli, rysowali i robili wszystko, żeby pokazać swoim mamom jak bardzo je kochają. Zapraszamy na relacje fotograficzne i filmiki na szkolnego Facebook'a
Maj bez klasówek i sprawdzianów
W maju uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Wszystkim zależy na tym, aby powrót do szkoły pozbawiony był stresu. Dlatego uczniowie miejskich placówek oświatowych mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich nauczycieli. Ogłaszamy MAJ to miesiąc BEZ: kartkówek, sprawdzianów i jedynek.Powrót do szkół to powrót do nowej rzeczywistości, w której wszyscy muszą się na nowo odnaleźć. Perspektywa ta budzi lęk i niepokój. Uczniowie wodzisławskich placówek oświatowych mogą jednak liczyć na wsparcie. Nauczyciele zadbają o to, aby maj upłynął pod znakiem adaptacji społeczno-emocjonalnej. Nie będzie kartkówek, sprawdzianów ani jedynek.
Alergia
- Prelekcja pielęgniarki szkolnej
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie