• ,,Kreatywny świat liter. Od poznania do czytania”

Szkoła Podstawowa  nr 28 w Wodzisławiu Śl.

Nazwa innowacji/temat

Kreatywny świat liter. Od poznania do czytania.

Czas trwania innowacji

09.2023 – 05.2024

Rodzaj innowacji pedagogicznej

(programowa, organizacyjna, metodyczna, mieszana).

Innowacja programowo - metodyczna

Uczniowie klasy I A

Zajęcia objęte innowacją:

edukacja wczesnoszkolna

,,Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce.”

Maksym Gorki

Opis innowacji pedagogicznej

Uzasadnienie potrzeby innowacji

Innowacja jest opisem działań zmierzających do wprowadzenia dziecka w świat pisma poprzez zabawę i kreatywność. Wykorzystana zostanie naturalna chęć poznawania świata oraz wrodzona aktywność dzieci i umożliwione im swobodne, wolne od przymusu obcowanie z literami i pismem. Nauka liter dla dzieci jest niezwykle kluczowa, jeśli chodzi o edukację na poziomie szkoły podstawowej i na dalszej ścieżce kształcenia.

To właśnie na znajomości alfabetu oraz umiejętności czytania oraz pisania opiera się cała wiedza i nauka konkretnych przedmiotów szkolnych. Dobrą metodą na wprowadzanie dziecka w świat liter są zabawy plastyczno-techniczne, które dają możliwość utrwalenia wyglądu, obrazu litery, a jednocześnie usprawniają manualnie, pozwalają na poznanie różnych technik.

Cele :

• wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym,

• stymulacja językowa i komunikacyjna,

• przygotowanie do podjęcia aktywności czytelniczej ,

• kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania,

• zainteresowanie umiejętnością czytania i pisania ,

• wspomaganie dzieci w kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;

• stwarzanie warunków do wykorzystania tkwiących w dziecku możliwości intelektualnych

• stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych,

• wyzwalanie pozytywnych emocji  wpływających na rozwój zainteresowania kodem literowym,

• rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości,

• całościowe rozpoznawanie wyrazów.

Spodziewane efekty

• znajomość wszystkich liter alfabetu,

• przygotowanie dzieci do nauki pisania i czytania na dalszym etapie
      nauki,

• przyswojenie w sposób naturalny pisanie liter,
      • kształtowanie kompetencji czytelniczych,
      • wyodrębnienie różnic między literami,
      • umiejętność dokonywania analizy i syntezy głoskowej wyrazów,
      • rozwinięcie kreatywności, percepcji motorycznej oraz sprawności manualnej u dziecka.

Opis

Innowacja ma charakter otwarty, można ją modyfikować i dostosować do potrzeb i możliwości dzieci. Program będzie realizowany podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, jak również we współpracy z rodzicami uczniów. Działania poprzez kreatywność dziecka mają go wprowadzić w świat liter i w konsekwencji czytania. Przy wprowadzaniu każdej litery dzieci będą odzwierciedlały jej wygląd poprzez różnorodne techniki plastyczno-techniczne.

Metody nauczania

Metody czynne:

• metoda samodzielnych doświadczeń,
      • metoda kierowania własną działalnością dziecka,
      • metoda zadań stawianych dziecku,
      • metoda ćwiczeń.

Metody oglądowe

• metoda obserwacji i pokazu,
      • metoda przykładu .

Metody słowne:

• rozmowy, opowiadania,
      • objaśnienia i instrukcje,
      • sposoby społecznego porozumiewania.

Formy pracy z dziećmi:

• praca z całą grupą,
      • praca indywidualna.

Treści i harmonogram:

wrzesień – maj

Przy wprowadzaniu każdej litery dzieci będą odzwierciedlały jej wygląd poprzez różnorodne techniki plastyczno-techniczne zaproponowane przez nauczyciela. Uwzględniona jednak zostanie kreatywność i pomysłowość dzieci .

Założenia organizacyjne:

Realizacja innowacji odbywać się będzie w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej w kl. 1 a.

Sposoby ewaluacji

Narzędzia do ewaluacji:

Ewaluacja zostanie przeprowadzona po zakończeniu innowacji. Do oceny posłuży obserwacja uczniów na zajęciach, aktywność podczas wykonywania zadań, analiza wytworów i prac uczniów.

Opracowała:

Katarzyna Koczy