• BohaterON

• 30.11.2021 22:46
        • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa projektu sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Przystąpiliśmy do akcji BohaterON po raz trzeci. Na adres Fundacji Sensoria wysłaliśmy najładniejsze kartki z podziękowaniami dla Powstańców  Warszawskich wykonane przez uczniów naszej szkoły.  Uczniowie z klasy pierwszej zobaczyli Niebajkę o Powstaniu Warszawskim , została przeprowadzona lekcja wg zamieszczonego scenariusza, dzieci wykonały też myszki- pacynki  z papieru, które posłużyły do odegrania scenek na temat rozwiązywania konfliktów. W klasach czwartych i piątej dzieci wysłuchały słuchowisko " Mały" roznosiciel nadziei i przeprowadzono lekcję wg zamieszczonego scenariusza na stronie BohaterON. W klasie siódmej na kanale „Co za historia” uczniowie wysłuchali informacji o Powstaniu Warszawskim, wykonali infografiki na temat tego wydarzenia. To były ciekawe lekcje o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach.

•                                                                        WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI
                                                                                        realizowany w ramach projektu

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!
          skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
          województwa śląskiego
          Stan wojenny we  wspomnieniach naszych bliskich
          Organizator konkursu:  Śląski Kurator Oświaty

I Cele konkursu

1.    Kształtowanie świadomości historycznej, tożsamości kulturowej i narodowej dzieci
           i młodzieży.
          2.    Poznanie świadectw bliskich, członków rodziny, sąsiadów - uczestników najnowszej historii Polski.
          3.    Uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego.
          4.    Rozwijanie umiejętności literackich, poszukiwanie i wspieranie młodych talentów.
          5.    Zachęcanie dzieci i młodzieży do podejmowania dialogu międzypokoleniowego.

II Zasady konkursu

1.    Konkurs jest dwuetapowy i skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
          2.    Zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
          •    klasy IV – VI szkoły podstawowej,
          •    klasy VII – VIII szkoły podstawowej,
          •    uczniowie szkół ponadpodstawowych.
          Wszyscy uczestnicy konkursu tworzą wypowiedź prozatorską, mającą charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika. W swojej pracy wykorzystują relacje osób będących świadkami wydarzeń z lat 1981-1983, czyli z  okresu stanu wojennego.
          3. Wypowiedzi uczniów zostaną ocenione w trzech wskazanych wyżej grupach wiekowych. Kryteria oceny prac są następujące:
          •    obecność realiów wskazanego okresu historycznego,
          •    odpowiednia forma wypowiedzi,
          •    poprawność języka z zachowaniem, w razie potrzeby, indywidualnych cech stylu rozmówcy.
          4. Najlepsze prace wyłonione przez komisje konkursowe w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Katowicach (Bielsko – Biała, Bytom, Częstochowa, Gliwice, Sosnowiec, Rybnik, Wydział Nadzoru Edukacji w Katowicach) otrzymują nominacje do etapu wojewódzkiego.
          5. Od decyzji komisji konkursowych nie przysługuje odwołanie.

III Terminarz konkursu
            Prace napisane na komputerze należy przesłać na adres barbara.bielawska@2gmail.com lub w wiadomościach na librusie do 3 listopada
          Należy również wypełnić załącznik nr 2- klauzulę informacyjną dla uczestników.
           Następnie prace zostaną przesłane do Delegatury  Kuratorium Oświaty w Rybniku w formie papierowej i elektronicznej
          1.    Komisje regionalne dokonują oceny w terminie do 19 listopada 2021 roku i kierują wyróżnione prace wraz z dokumentacją na adres komisji wojewódzkiej  powołanej przez organizatora konkursu.
          2.    Wszyscy laureaci etapu wojewódzkiego otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
          3.    Laureaci konkursu zostaną indywidualnie poinformowani o przyznanych nagrodach.
          7. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się:
          -  6 grudnia 2021 r. dla Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.

IV Postanowienia końcowe

1.    Uczestnictwo w konkursie oznacza akceptację warunków regulaminu.
          2.    Przesłanie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody autora na prezentację i jej publikację.

++++++++++++++++++++++
          BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.  Nasza szkoła już po raz trzeci przystępuje do akcji. Będziemy  wysyłać kartki z życzeniami do Powstańców, przeprowadzać lekcje o Powstaniu Warszawskim. Na bieżąco będziemy informować o włączaniu się  kolejnych klas. Szczegóły akcji  https://bohateron.pl/